31.12.2013 – III. Silvestrovský výšlap na Jelení horu

Silvestrovské ráno nás přivítalo bohatou nadílkou toho, čím letošní zima prozatím velice šetří, sněhu. Velké sněhové vložky líně poletovaly ve vzduchu a krajinu rychle zahalovaly do bílého hábitu. Jsme ale velice rádi, že toto počasí neodradilo výletníky, kteří se na vrcholu Jelení hory sešli v hojném množství.

Jako tradičně, první výprava, která na vrchol dorazila, byla výprava sousedů z Panenské Rozsíčky. Ta byla následována výpravami z dalších obcí z blízkého i vzdálenějšího okolí. Na vrcholu byla přichystána zdarma čočková polévka a čaj na zahřátí. Možnost opéci si na ohni buď vlastní, nebo i zde zakoupenou uzeninu využili snad všichni. Ti větší mastnotu v hrdle spláchli i něčím ostřejším. Lidé v hloučkách živě diskutovali. Okolo druhé hodiny odpoledne se lidé rozešli s přáním všeho nejlepšího do nového roku. Hodičtí hasiči se k tomuto přání připojují a přejí všem všechno nejlepší, hodně štěstí, zdraví v novém roce a těší se na Vaši přízeň i v roce následujícím.

Příspěvek byl publikován v rubrice 2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u 31.12.2013 – III. Silvestrovský výšlap na Jelení horu

1. František Lysý napsal:

Jelen od začátku.

Východním směrem od obce Hodice se rozprostírá větší komplex lesů. Nejvyšší vrchol v okolí obce se jmenuje „Jelení hora“ s nadmořskou výškou 652 m. Na okraji lesního porostu kolem tohoto zmiňovaného vrcholu probíhá turistická cesta směřující k pramenu Moravské Dyje. Na vrcholu Jelení hory stála do padesátých let minulého století dřevěná rozhledna.
    Členové hasičského sboru se na své výroční valné hromadě v roce 2009 rozhodli na počest 120 tého výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Hodicích v roce 2010, umístit na nejvyšším vrcholu obce sochu jelena. Dřevo na výrobu poskytla Obec Hodice. Výroby se ujal samouk z Moravských Budějovic pan Sadovký. Tři špalky jsme dovezli do Moravských Budějovic počátkem března, Zhotovený jelen byl dovezen v sobotu 28. března. Prvně vystavený byl při „Setkání rodáků v Hodicích“ dne 29. května 2010. Následovalo napouštění fermeží, aby mohl být vystaven povětrnostním vlivům.
    Umístění na předen vybrané místo provedli členové sboru v pátek 22. října 2010 odpoledních hodinách.
    Veškeré náklady na výrobu této dřevěné sochy věnovali hasiči ze svých prostředků.
    Zveme všechny příznivce hezké procházky na návštěvu této lokality.

Sbor dobrovolných hasičů Hodice
    Ing. František Lysý

Legenda o Jelení hoře

Tato událost se stala kolem roku 970 našeho letopočtu. V tomto období došlo k vyvraždění Přemyslovců Slavníkovci. Jako jediný se zachránil Vojtěch, který v tom nešťastném období pobýval v Římě u papeže. Vojtěch byl velice vzdělaný člověk, hovořil pěti světovými jazyky, byl to svým způsobem první vyslanec Evropy a zároveň celého světa. On dokázal sjednotit církev, on budoval arcibiskupství v rámci celé Evropy. Bohužel i takto vzdělaný člověk , jakým Vojtěch byl, zemřel mučednickou smrtí. Po jeho smrti , papež prohlásil Vojtěcha za svatého .
    Jak bylo v archiváliích zjištěno, vedle obchodní cesta přes jelenici do Hodic a dále přes Lovětín do Prahy. Nazývala se Jižní stezka. Na druhou stranu tato cesta vedla do Brtnice, kde se rozdvojovala. Po této cestě Vojtěch vždy opouštěl Čechy. V Hodicích na tvrzi vládl mladý Lumír, který si vybral nevěstu – pannu jako květ ve dvorci v Brtnici. Netrvalo dlouho a připravovala se svatba. Po honosné svatební hostině a svatebních obřadech, které probíhali v Brtnici, si Lumír vezl krásnou nevěstu domů do Hodic. Celou cestu je pronásledovali čtyři muži na koních, měli snahu se krásné nevěsty zmocnit. Při cestě přes Jelení horu si Lumír povšiml, jak se obzor celičký rozzářil a na vrcholu hory se objevil mohutný jelen s velikým parožím. Paroží proti obloze svítilo jako zlaté. Už se zdálo, že čtyři muži na koních půjdou do útoku , zabijí mladého Lumíra a zmocní se krásné nevěsty. Najednou se zachvěla zem, jelen se skloněnou hlavou rozběhl se proti útočícím banditům a obrovskými kopyty je zadupal do země. Po zlých ničemech nezůstalo vůbec nic. Jelen poté sklonil svou mohutnou hlavu k novomanželům a předal jim dva zlaté kříže. Lumír a jeho nevěsta sejmuli kříže z paroží políbili je a poděkovali za záchranu. Jelen se otočil a odkráčel do dálky, na vrcholu Jelení hory se ještě jednou otočil pokynul svojí zlatou hlavou, vzepjal se a pomaličku se vznesl do oblak kde zmizel.
    Tento příběh se udál druhou neděli v září.
    Lumír se svou ženou na počest své záchrany nechali na vrcholu hory vybudovat kapličku a zřídit křížovou cestu. Uprostřed hory vyřezal zdejší řezbář nádherného jelena, který celému kopci vévodil. Na počest této události pojmenovali tento nejvyšší vrchol v okolí Hodic – „Jelení hora“.

Lubomír Jílek, Hodice 10